Uchwyty i chwytaki do podnoszenia i transportu – wszystko, co pomoże we właściwym wyborze

W przypadku pracy z  różnego rodzaju materiałami  bardzo przydatne mogą okazać się uchwyty i chwytaki. To właśnie dzięki nim nie tylko szybko i precyzyjnie można przetransportować towar, ale także zadbać o bezpieczeństwo pracowników. Rosnąca popularność tej inwestycji, zwraca uwagę na szereg zalet, jakie wyróżniają ten sprzęt. Czym właściwie są uchwyty i chwytaki? Co trzeba wiedzieć? Gdzie znajdują swoje zastosowanie? Jaki sprzęt kupić, aby służył na długie lata?

Czym są uchwyty i chwytaki do podnoszenia i transportu?

Chwytaki oraz uchwyty to szeroka gama narzędzi, których głównym zadaniem jest ostrożne i precyzyjne transportowanie materiałów. Zostały one stworzone, aby jak w największym stopniu wspomóc pracę robotników. Najczęściej bowiem, sprzęt ten wykorzystywany jest to przenoszenia materiałów o dużej wadze. Aby jednak mogły one zapewnić całkowite bezpieczeństwo pracowników, warto sprawdzić, czy posiadają odpowiednie certyfikaty. Dzięki nim można być pewnym, że jest to bardzo dobra inwestycja.

Rodzaje i zastosowanie chwytaków i uchwytów

Chwytaki i chwyty można spotkać wszędzie tam, gdzie wymagane jest przenoszenie, załadowanie czy rozładowanie materiałów. Korzysta się z nich równie często w fabrykach, jak i w branży budowlanej. Sprzęt ten instaluje się do żurawi czy suwnic. Istnieją dwa rodzaje uchwytów:

  • magnetyczne – uniwersalne,
  • do poszczególnych zadań.

Druga wersja dzieli się na kilka podkategorii, które uzależnione są od rodzaju wykonywanej pracy. Wymienić można między innymi chwytaki do blach, beczek, rur, szyn czy części samochodowych. Niektórzy specjaliści wyróżniają także klasyfikację ze względu na transportowany materiał. Inny bowiem sprzęt wykorzystuje się do szkła czy bloczków betonowych.

Uchwyty i chwytaki do podnoszenia i transportu – jakie wybrać?

Aby dany sprzęt mógł spełniać określone zadania, powinien być odpowiednio dobrany. Jednym z najważniejszych kryteriów jest jego przeznaczenie. Należy zwrócić uwagę, czy sprzęt będzie wykorzystywany do transportu lekkich, czy ciężkich materiałów. Warto również sprawdzić parametry, tak aby pasowały do pozostałych urządzeń w firmie.

Do najważniejszych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, zalicza się przede wszystkim prędkość, warunki w miejscu pracy, skład, a także kształt. Korzystając z powyższych parametrów można mieć pewność, że zakupiony sprzęt spełni nawet najwyższe oczekiwania. W wypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto przed zakupem skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać właściwe urządzenie.

Możesz również polubić…