Jakie prace ogrodowe wykonujemy w kwietniu?
W marcu ogród zaczął budzić się do życia i w kwietniu na każdym kroku można już dostrzec oznaki rozwoju roślin. Na drzewach i krzewach pojawiają się liczne pąki, a rabaty zdobią wiosenne kwiaty. Z kolei domowe parapety zajmują pojemniki z rozsadą warzyw. W tym czasie nadal porządkujemy ogród po zimie oraz zaczynamy zabiegi pielęgnacyjne. Jak wygląda kwiecień w ogrodzie i na parapecie?
Sad w kwietniu
W kwietniu kończymy przycinanie drzewek i krzewów. Do tego czasu dobrze jest poczekać z cięciem wrażliwych na przymrozki gatunków jak śliwy, morele czy brzoskwinie. Kończymy także przycinać winorośli i możemy zdecydować się na rozmnożenie krzewów owocowych przez odkłady.
Kwiecień to także czas na sadzenie nowych drzewek owocowych i krzewów. W tym okresie wysadzamy zdrewniałe sadzonki pobrane z krzewów jesienią i sadzimy kupione okazy. Te z odkrytymi korzeniami możemy sadzić, dopóki nie wypuszczą pierwszych liści.
Uprawiane od lat drzewa przeglądamy pod kątem szkodników takich jak kwieciak jabłkowiec czy kwieciak gruszowiec, zaś na porzeczkach szukamy nienaturalnie nabrzmiałych pąków i usuwamy je. W kwietniu przeprowadzamy także oprysk przeciwko parchowi jabłoni.
Ogród warzywny w kwietniu
Kwiecień to czas wysiewu warzyw do gruntu oraz sadzenia przygotowanej wcześniej rozsady. Siejemy wówczas roszponkę, groch, por, pietruszkę, koper, buraki ćwikłowe czy późniejsze odmiany marchwi. Na stałe miejsca rozsadzamy kalarepę, sałatę, pomidory i paprykę. Sadzimy także cebulę i rozpoczynamy ochronę warzyw przed szkodnikami.
Ogród ozdobny w kwietniu
Jeśli marzec był bardzo zimny, kończymy prace związane z odkrywaniem roślin. W przypadku najwrażliwszych roślin warto poczekać nawet do końca miesiąca. Z podobnych powodów w kwietniu możemy także wykonać cięcie róż.
W kwietniu sadzimy ozdobne krzewy i drzewka. Podobnie jak w przypadku tych owocowych sadzonki z odkrytymi korzeniami wybieramy do czasu, aż nie pojawią się na nich liście. Na rabatach sadzimy letnie rośliny cebulowe, a letnie i jesienne byliny dzielimy i przesadzamy. Sadzimy także przygotowane wcześniej sadzonki na przykład bratki i pikujemy siewki jednorocznych roślin wysianych w marcu. Rozkładamy także ściółkę pod takimi krzewami jak azalie czy różaneczniki, a rośliny cebulowe nawozimy preparatami azotowymi.
Trawnik w kwietniu
Trawnik nawozimy i podlewamy. Możemy uzupełnić wyłysiałe fragmenty oraz założyć nowy trawnik. W przypadku tych wieloletnich często możemy przeprowadzić pierwsze koszenie w tym roku.
Rośliny domowe
W kwietniu na parapetach prowadzimy hodowlę nowych roślin. Wiele z nich wysialiśmy w marcu i w tym miesiącu możemy je rozsadzić do doniczek. Z kolei rośliny doniczkowe regularnie podlewamy i w cieplejsze dni te, które latem będą zdobić balkon czy taras, możemy zacząć stopniowo hartować. Tak samo postępujemy także z sadzonkami pomidorów i papryki, które w tym miesiącu trafią na grządki.
Najnowsze komentarze