Kukurydza gnieciona w żywieniu zwierząt hodowlanych

Żywienie zwierząt hodowlanych jest ważnym elementem chowu bydła i innych zwierząt, ponieważ odpowiedni jadłospis ma bezpośredni wpływ na zdrowie, wydajność i jakość produktów pochodzenia zwierzęcego.

W przypadku krów mlecznych, prawidłowe żywienie jest kluczowe dla utrzymania wysokiej produkcji mleka. Krowy mleczne potrzebują dużo białka i energii, dlatego ich dieta powinna składać się głównie z kukurydzy gniecionej, słomy, ziaren i pasz treściwych. Oczywiście dieta powinna być uzależniona również od rodzaju bydła – żywienie krowy mlecznej będzie się nieco różnić od zwierząt hodowanych na mięso.

Świnie hodowlane potrzebują również dużej ilości białka i energii, a także witamin i minerałów. Ich dieta powinna składać się z ziaren, słomy, kukurydzy gniecionej oraz pasz treściwych. Konie hodowlane potrzebują natomiast dużej ilości błonnika i składników mineralnych, dlatego ich dieta powinna składać się głównie z siana i słomy, a także pasz treściwych. Dobrym pomysłem jest również w sezonie letnim zielonka pastwiskowa. Niewątpliwie jest to opcja najtańsza i chętnie wybierana przez hodowców koni. Wolny wypas dodatkowo daje zwierzętom potrzebny im ruch.

Inne zwierzęta hodowlane, takie jak owce czy kury, również potrzebują odpowiedniego żywienia, aby utrzymać dobre zdrowie i wydajność w produkcji np. jajek. To właśnie od żywienia kur jest zależna jakość jajek. Dlatego jest tak duża różnica w smaku i jakości jajek od kur z wolnego wybiegu, a tych z chowu klatkowego. W przypadku owiec dieta powinna składać się głównie z siana i zielonki, a także pasz treściwych, natomiast kury potrzebują pożywienia bogatego w białko, takiego jak ziarna i pasze treściwe, ale ważnym elementem diety kur hodowanych na wolnym wybiegu jest również zielonka.

Kukurydza gnieciona jest dobrym wyborem zarówno w przypadku posiadania hodowli bydła, jak i drobiu. Gnieciona kukurydza to bogate źródło wielu substancji odżywczych, a co najważniejsze są one łatwo przyswajalne dla zwierząt hodowlanych. Jest to również pasza wysokoenergetyczna, co jest bardzo ważne w przypadku posiadania krów mlecznych. Duża zawartość kalorii pozwala na zwiększenie wydajności w produkcji mleka, co pomaga maksymalizować zyski z hodowli bydła mlecznego. Kukurydza gnieciona występuje zarówno w formie suszonej (świetny przysmak dla drobiu), ale również kiszonej – dla trzody chlewnej, bydła opasowego czy wyżej wspomnianych krów mlecznych. Dodatkowym atutem stosowania kiszonej kukurydzy gniecionej jest namnażanie bakterii w żwaczu co pozytywnie wpływa na zdrowie zwierząt hodowlanych i wspomaga ich trawienie.

W przypadku specjalnych rodzajów żywienia zwierząt hodowlanych, na przykład żywienie krów cierpiących na choroby przewodu pokarmowego, dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia i skonsultowana z lekarzem weterynarii. Również w przypadku chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca u koni, dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Możesz również polubić…